Нема производи во вашата кошничка.

Дом и Кујна

1-10 of 16

 • Ф’стаци и ореви за подобро здравје

  Ф’стаци и ореви за подобро здравје

  Повеќе од јасно е дека јадењето јаткасти плодови е е корисно за здравјето. Но, најновите истражувања дополнително ги потенцираат позитивните ефекти на редовното конзумирање ф’стаци и ореви.

  Прочитајте повеќе 
 • Подобрете го квалитетот на живот во Вашиот дом

  Подобрете го квалитетот на живот во Вашиот дом

  Домот е едно од најважните места во нашиот живот затоа што тоа е место каде можеме да се одмориме и повторно да се наполниме со енергија за соочување со секојдневните предизвици. Еве неколку совети за тоа како да го подобрите квалитетот на живот во вашиот дом.

  Прочитајте повеќе 
 • Формула за совршен појадок

  Формула за совршен појадок

  Луѓето кои го започнуваат денот со празен стомак имаат 75 проценти поголеми шанси да се здебелат, отколку оние што редовно јадат појадок. Следете го овој едноставен водич за да си создадете совршен појадок.

  Прочитајте повеќе 
 • Идеи за домашна пица

  Идеи за домашна пица

  Пицата, познат италијански специјалитет, со години веќе е омилена храна и кај нас, посебно кај младите. Иако кај нас има доста пицерии кои одлично ја подготвуваат, многумина велат дека најдобра е домашната пица, со фил по сопствен вкус.

  Прочитајте повеќе 
 • Готварски трикови за секого

  Готварски трикови за секого

  Подготовката на храна е забавна, но знае да биде и напорна. Ако ги знаете малите трикови на големите мајстори, тогаш сѐ ќе стане полесно.

  Прочитајте повеќе 
 • Нови придобивки од какаото

  Нови придобивки од какаото

  Никогаш не е доволно од добрите вести за позитивните здравствени импликации од какаото и последователно на тоа, од чоколадото. Последните добри вести укажуваат на тоа дека дневното конзумирање на околу 40 грама какао со млеко ги подобруваат нивоата на холестеролот.

  Прочитајте повеќе 
 • Ајвар - македонскиот кавијар

  Ајвар - македонскиот кавијар

  За вистинскиот есенски мирис во воздухот, овој број на Топ Шоп Е-магазинот неможе да помине без рецепт за Ајвар т.е. два рецепти – еден за потрадиционалното подготвување на нашиот светски познат, а другиот за оние кои живеат во стан и не смеат да ги извадат ќумбињата пред зграда.

  Прочитајте повеќе 
 • Топ 10 ситни колачи

  Топ 10 ситни колачи

  Се зема плех и се премачкува со путер. Едната и другата топка тесто се развлекуваат со сукало до дебелина од 2 мм па се вадат округлести колачиња (околу 6 см пречник) по можност со запчеста ивица со специјална модла за колачи или ако немате - со чаша.

  Прочитајте повеќе 
 • Како да го дезинфицирате вашиот дом?

  Како да го дезинфицирате вашиот дом?

  Особено доколку имате болно лице во домот, неопходно е да ги дезинфицирате површините, посветувајќи посебно внимание на спалната и бањата на болното лице.
  Прочитајте повеќе 
 • Ви недостига квасец?

  Ви недостига квасец?

  Деновиве, кога само седите дома и избегнувате одење во продавница, најверојатно, најпрво ви се троши лебот. Сите други намирници, остануваат свежи подолого, освен лебот, кој не е баш највкусен по ден или два. Најдоброто решение е секако, да подготвите леб самите, не е толку сложено – но во повеќето продавници веќе е потрошен квасецот. Без гајле, можете да го подготвите и без него. Ние имаме неколку трикови и совети кои ќе ви помогнат да испечете вкусен, домашен леб без квасец.
  Прочитајте повеќе 

1-10 of 16